Naše projekty

čeština 🇨🇿 | 🇬🇧 English

Zapojte se do výzkumu vývoje řeči miminek a dětí v naší dětské laboratoři. Zkoumáme jazykový vývoj u miminek a dětí v různých věkových kategoriích. Popis jednotlivých experimentů naleznete níže. Chtěli byste se výzkumu účastnit, ale máte doma miminko, jehož věk není u popisu experimentů uveden? Přihlásit se můžete i pokud máte mladší či starší miminko. Ozveme se Vám hned, jakmile se spustí nový experiment, či až Vaše dítě povyroste. Přihlásit se můžete přihlašovacím formulářem.

Momentálně pro výzkum hledáme nastávající maminky a děti ve věku 3-7 měsíců | 12-14 měsíců | 24-29 měsíců | 5-6 let | a děti s kochleárním implantátem.

Chcete získat podrobnější informace o našem výzkumu a jeho výsledcích? Navštivte web speakinlab.cz věnovaný naší výzkumné skupině.




NASTÁVAJÍCÍ MAMINKY VE 28.-38. TÝDNU TĚHOTENSTVÍ

Jste nastávající maminka mluvící převážně česky nebo převážně jiným jazykem ve 28.-38. týdnu těhotenství? Zapojte se do výzkumu vývoje řeči pomocí EEG.

Předchozí výzkumy zjistily, že již brzy po narození jsou miminka naladěna na lidskou řeč. My zkoumáme, jakou roli hraje expozice mluvenému jazyku v době před narozením a jak může řeč maminky v době před narozením a po něm toto naladění na řeč ovlivňovat.

JAK EXPERIMENT PROBÍHÁ

V první části experimentu, ještě než se miminko narodí, k nám přijdete do laboratoře a my si nahrajeme kousek Vašeho povídání (cca 20 min).

Až se miminko narodí a Vám to bude vyhovovat, přišli byste k nám na návštěvu znovu a nahráli bychom si, jak mluvíte s miminkem, a změřili bychom, jak miminko vnímá řeč. Miminko během experimentu pohodlně leží v postýlce a spí. Ze speciálních sluchátek je mu v komfortní hlasitosti přehrávána pohádka v českém a v cizím jazyce a speciální sensory přitom snímají to, jak jeho mozek tyto pohádky vnímá (cca 1-1,5 hodiny).

Celý experiment je pro miminko naprosto bezpečný a neinvazivní. Na to, jak podobný experiment probíhá v porodnici, se můžete podívat v reportáži České televize se členy SPEAKin Lab. Více informací o tomto experimentu naleznete také v této informační brožuře.

Odměnou za účast v tomto experimentu je 1500 Kč (poukaz na nákup dle výběru). Podmínkou je účast v obou částech experimentu, tedy před narozením miminka a poté s miminkem.

JAK SE PŘIHLÁSIT

Přihlašovat se můžete pomocí PŘIHLAŠOVACÍHO FORMULÁŘE (do poznámky uveďte novorozenec) nebo emailem na martina.dvorakova@ff.cuni.cz nebo babylab@ff.cuni.cz.




3-7 MĚSÍCŮ

Je Vašemu miminku 3-7 měsíců a je monolingvní či bi/multilingvní? Zapojte se do výzkumu brzkých známek dyslexie.

V tomto projektu zkoumáme brzké známky dyslexie u kojenců a zabýváme se také tím, jak je vývoj jazyka u dětí s rizikem dyslexie ovlivněn vícejazyčnou výchovou. Abychom mohli zmapovat vývoj jazyka u dětí s rizikem dyslexie, potřebujeme do studie zapojit miminka s rizikem dyslexie i bez něj, a zároveň děti vyrůstající v monolingvním i bilingvním prostředí. Odměnou za účast v tomto experimentu je finanční poukaz v hodnotě 500 Kč a dárek pro miminko. 

Tento experiment je součástí rozsáhlé studie zabývající se rizikem dyslexie u kojenců a batolat. Studie je rozdělena do tří návazných částí. Do výzkumu je možné se zapojit pouze v případě, že se dítě zúčastní všech tří částí studie. Odměna za účast v celé studii je 1500 Kč. Veškeré informace o všech částech studie naleznete v této brožuře.

JAK EXPERIMENT PROBÍHÁ

Rodič se s miminkem na klíně posadí do zvukotěsné kabiny, ve které se nachází monitor a reproduktor. Z reproduktoru se v průběhu experimentu, který trvá zhruba 10 minut, budou ozývat zvukové nahrávky a členové našeho týmu budou zaznamenávat reakci miminka na tyto zvuky. Celý experiment je pro miminko naprosto bezpečný. 

Zároveň také poprosíme rodiče o vyplnění krátkého screeningového dotazníku na dyslexii. Administrace dotazníku může probíhat v laboratoři nebo online.

JAK SE PŘIHLÁSIT

Přihlašovat se můžete pomocí PŘIHLAŠOVACÍHO FORMULÁŘE, kde si vyberete termín testování, nebo emailem na kynclova@praha.psu.cas.cz.




12-14 MĚSÍCŮ & 24-29 MĚSÍCŮ

Je Vašemu dítěti 12-14 měsíců nebo 24-29 měsíců a je monolingvní či bilingvní? Zapojte se do výzkumu sociálních preferencí na základě přízvuku pomocí behaviorálních metod.

Tento výzkum zkoumá to, jak přízvuk v rodném jazyce dítěte ovlivňuje jeho jazykově podmíněné sociální preference. Dále zkoumáme, jaký vliv má v preferencích vícejazyčná výchova.

Více o jazykově podmíněných sociálních preferencích se dozvíte v tomto článku v časopise Vesmír, ve kterém je zmíněn i tento experiment. Odměnou za účast v tomto experimentu je 300 Kč (poukaz na nákup do drogerie Rossmann).

JAK EXPERIMENT PROBÍHÁ

Během experimentu sedí dítě u rodiče na klíně a sleduje obrazovky před sebou, na kterých budou střídavě zobrazeny mluvčí. Po prezentaci mluvčích budou pod videi ukázány dvě hračky. Dítě bude vyzváno, aby si vybralo, od jaké mluvčí si hračku vezme. Celý experiment i s přípravou trvá cca 10 minut.

JAK SE PŘIHLÁSIT

Přihlašovat se můžete pomocí PŘIHLAŠOVACÍHO FORMULÁŘE nebo emailem na lucie.jaruskova@ff.cuni.cz nebo babylab@ff.cuni.cz.




5-6 LET

Je Vašemu dítěti 5 nebo 6 let a je monolingvní? Zapojte se do výzkumu vlivu různorodé řeči na porozumění neznámému anglickému přízvuku. 

Cílem výzkumu je získat poznatky o tom, jak se děti přizpůsobují přízvukům nerodilého jazyka, se kterými se ještě nesetkaly. Zajímá nás, jaký vliv má na míru přizpůsobení řeč, které jsou děti krátkodobě vystaveny při sledování pohádek. V rámci experimentu doma dítě zhlédne 3 krátké anglické pohádky a po každé si zkusí úkol na porozumění anglickým slovům. Na dvě další pohádky se podívá u nás v laboratoři na tabletu. 

Detailní informace o tomto výzkumu najdete zde. Odměnou za účast v tomto experimentu je 500 Kč (poukaz na nákup do drogerie Rossmann).

JAK EXPERIMENT PROBÍHÁ

Během experimentu v laboratoři sedí dítě v tiché místnosti (za přítomnosti rodiče) a sleduje anglickou pohádku na tabletu. Po pohádce vyplní krátké cvičení na porozumění slov z pohádky. Následuje zhruba 30 minutová přestávka, po které zhlédne dítě poslední video a vyplní poslední úkol. Poté si zahraje krátkou hru na rozřazování obrázků podle barev a tvarů v češtině. Každé video i se cvičením trvá maximálně 10 minut. Včetně 30 minutové přestávky u nás strávíte zhruba 50 minut. 

JAK SE PŘIHLÁSIT

Přihlašovat se můžete pomocí PŘIHLAŠOVACÍHO FORMULÁŘE nebo emailem na monika.kucerova@ff.cuni.cz.



DĚTI S KOCHLEÁRNÍM IMPLANTÁTEM

Jste rodič miminka či dítěte s kochleárním implantátem, které je mladší 7 let, a zároveň od implantace uběhly max. 3 roky? Zúčastněte se výzkumu osvojování mluveného jazyka pomocí online dotazníku.

Tento výzkum se věnuje mapování vývoje slovní zásoby u dětí s kochleárním implantátem, s možností navazujícího šetření, díky kterému může rodič sám vidět postupný vývoj slovní zásoby svého dítěte. Leták s informacemi o tomto výzkumu naleznete zde. Odměnou za vyplnění dotazníku je 300 Kč (finanční elektronická poukázka Tesco nebo Rohlík, dle výběru).

JAK EXPERIMENT PROBÍHÁ

Tento experiment probíhá pouze online formou elektronického Dotazníku vývoje komunikace, tedy českou adaptací tzv. CDI dotazníku. Rodiče vyplňují, jaká slova již dítě ovládá.

JAK SE PŘIHLÁSIT

Přihlašovat se můžete pomocí PŘIHLAŠOVACÍHO FORMULÁŘE (do poznámky uveďte KI dotazník) nebo emailem na michaela.svoboda@ff.cuni.cz nebo babylab@ff.cuni.cz.


PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

Pomozte i Vy prozkoumat to, jak se děti učí mluvit.

Za účast v našich experimentech získáte odměnu ve formě poukázky (drogerie Rossmann/dle výběru – podle typu experimentu) a odměnu od nás dostane i Vaše miminko.




Pokud máte jakékoliv dotazy, ozvěte se nám na babylab@ff.cuni.cz nebo kynclova@praha.psu.cas.cz.
Odkazy na naše sociální sítě najdete na linktr.ee/speakinlab.